Wyświetlanie 1–24 z 117 wyników
Perła – niewątpliwie jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych minerałów szlachetnych. Jest to minerał rzadko występujący i mało dostępny w środowisku naturalnym, dlatego też istnieją wyspecjalizowane hodowle tzw. farmy pereł, gdzie perły powstają w sposób naturalny, ale z niewielką pomocą człowieka. Aby stworzyć perłę hodowlaną wprowadza się ziarenko piasku/szkła do gonad lub płaszcza muszli perłopława, który zaczyna produkować masę perłową otaczającą znajdujące się umieszczone wcześniej ziarenko, i w ten sposób po jakimś czasie powstaje perła. Perły hodowane stanowią ponad 90% handlu perłami. Farmy hodowlane zakładane są na morzach, w których powstają perły morskie oraz w jeziorach i rzekach, w których powstają perły słodkowodne.
Wielu ludzi uważa, że perły działają pozytywnie na każdego, kto je posiada, że perły dają mądrość, opanowanie i spokój wewnętrzny, sprzyjają koncentracji i skupieniu myśli.
Uwaga! Perły, podobnie jak inne minerały pochodzenia organicznego są bardzo wrażliwe na działanie różnych czynników. Aby perła nie utraciła swojego naturalnego blasku i nie zaczęła się np. łuszczyć należy unikać kontaktu z wodą i kosmetykami, a przede wszystkim z perfumami. Wszystkie perły mają niską odporność na zgniecenia i upadki.
Masa perłowa – pozyskiwana jest z muszli małży morskich, a dokładniej z najbardziej wewnętrznej silnie opalizującej warstwy muszli. Masa perłowa jest najczęściej w kolorze białym, złamanej bieli i bladoróżowym. Jest naturalnym surowcem złożonym głównie z węglanu wapnia o krystalizacji aragonitu, zawiera aminokwasy i inne minerały. Ludzkość znała już masę perłową (nacre) już dwa tysiące lat przed Chrystusem. Wzmianki o „nacre” znaleźć można we wszystkich ważniejszych księgach religijnych oraz w starożytnej biżuterii pochodzącej z grobowców egipskich faraonów.
Niektórzy wierzą, że masa perłowa to kamień łagodzący stres, relaksujący, uspokajający emocje, ale też pobudzający intuicję, wyobraźnię, wrażliwość i zdolności adaptacyjne. Masa perłowa harmonizuje i równoważy emocje oraz ułatwia wyrażanie uczuć.
Projekt: IPR.PL