Wyświetlanie 1–24 z 55 wyników
Koral czerwony (Corallium rubrum) – gatunek koralowca występujący w Morzu Adriatyckim oraz w zachodniej części Morza Śródziemnego. Koralowce powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie tzw, rafy koralowe. Tworzą pod wodą krzewiaste szkielety, które pozyskuje się jako cenny surowiec jubilerski. Koralowiec jest poławiany lub zbierany podczas nurkowania. Z pozyskanych korali usuwa się miękkie części, a następnie sortuje, z uwzględnieniem grubości koralowiny, barwy oraz występujących skaz. Po selekcji koral jest szlifowany i polerowany. Po wypolerowaniu uzyskuje połysk szklisty (w stanie surowym koral jest matowy). Koral, tak samo jak bursztyn czy perły, zaliczany jest do kamieni szlachetnych pochodzenia organicznego. Uwaga! Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, bezpośrednie światło słoneczne, gorącą i chlorowaną wodę, kwasy i chemikalia. Koral pod ich wpływem matowieje.
Korale wyróżniają się niezwykłym kształtem i różnorodnością kolorów i wyrazistością barw. Znanych jest ponad 2000 różnych gatunków korali, w około 350 odcieniach. Najbardziej rozpoznawalnymi są korale o barwie czerwonej, ale występują też korale o barwie białej i różowej oraz niebieskiej i czarnej.
Czerwonym koralem zachwycano się już od starożytności. Kosztowności z koralem odkryto w grobach sprzed 300 tysięcy lat. Chińczycy utożsamiali czerwony koral z pomyślnością i długowiecznością, Egipcjanie tworzyli z korali skarabeusze pełniące rolę talizmanów, a Hindusi z korala sporządzali amulety przynoszące szczęście. Według dawnych wierzeń – koral ma silne właściwości ochronne i dlatego też w dawnych czasach naszyjniki z korala wieszano nad kołyskami niemowląt, by chroniły dzieci przed “złym okiem”.
Koral nazywany jest “kwiatem morza”. Symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Osobę noszącą obdarza mądrością, redukuje lęki, stres, pobudza twórcze myślenie oraz sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu. Czerwony koral organiczny kamień szlachetny symbolizujący radość życia, pomagający dostrzegać jego dobre strony oraz osiągnąć równowagę emocjonalną, pobudza kreatywność, dodaje optymizmu i entuzjazmu. Czerwony koral to także kamień romantycznej miłości.
Projekt: IPR.PL