Wyświetlanie 1–24 z 27 wyników
Spinel – kamień witalności i energii życiowej
Spinel to minerał z gromady tlenków, zaliczany do minerałów rzadkich. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego, ostrokrawędzistego kształtu kryształów.
Ze względu na domieszki chromu, cynku, żelaza i manganu występuje w wielu odmianach barwnych: czerwony w wielu odcieniach (spinel rubinowy), niebieskawy (spinel szafirowy), zielony (tzw. cejlonit), brunatnawy (pleonast), żółtawy (rubicel), brunatnoczerwony (spinel almandynowy), czarny (hercynit – spinel żelazawy), ciemnobrunatny (galaxyt – spinel manganawy), niebieskozielony lub żółty (gahnit – spinel cynkowy).
Spinele jakości jubilerskiej spotyka się w Tajlandii (w okolicach Bo Ploi), Kambodży i Laosie. W Polsce niewielkie ilości spinelu znaleziono głównie w piaskach złotonośnych w okolicach Złotoryi.
Spinele w starożytności łącznie z innymi czerwonymi kamieniami szlachetnymi nazywano „karbunkułami” i cieszyły się dużą popularnością. Początkowo spinele rubinowe były uważane za rubiny – okaz w angielskich klejnotach koronnych („Rubin Timur” – 361 kr; „Rubin Czarnego Księcia” – 170 kr). W skarbcu koronnym szachów Iranu znajdują się obecnie dwa spinele rubinowe (500 kr i 270 kr), a w Skarbcu Diamentowym na Kremlu w Rosji znaleźć można spinel rubinowy o wadze 399 kr.
Spinel jest uważany za kamień, który podwyższa poziom energii życiowej, aktywności fizycznej i ogólnej wydajności organizmu. Dzięki większej witalności możemy łatwiej stawiać czoła wyzwaniom osobistym i zawodowym, problemom czy chorobom.
Spinel zwiększa ponadto poziom asertywności i umożliwia i kierowanie swoim własnym życiem bez jakiegokolwiek narzucania cudzej woli.
Projekt: IPR.PL