Showing all 3 resultsSorted by latest
Koral Heliopora coerulea – naturalny koral o niebieskim zabarwieniu, występuje głównie w rejonie Indo-Pacyfiku. Największe jego kolonie znaleziono w pobliżu Japonii. Kolonie korala niebieskiego mają kolor brązowy, dopiero po oczyszczeniu z zewnętrznej tkanki ukazuje się szkielet w kolorze szaroniebieskim z zewnątrz, a w środku niebieski. Szkielet korala niebieskiego jest zbudowany z aragonitu, powierzchnia jest porowata. Szkielet korala niebieskiego jest zwykle impregnowany żywicą, która zakrywa pory, stabilizuje i nadaje mu gładkość (miejsca charakterystycznych porów pozostają widoczne).
Koralowce powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie tzw, rafy koralowe. Tworzą pod wodą krzewiaste szkielety, które pozyskuje się jako cenny surowiec jubilerski. Koralowiec jest poławiany lub zbierany podczas nurkowania. Z pozyskanych korali usuwa się miękkie części, a następnie sortuje, z uwzględnieniem grubości koralowiny, barwy oraz występujących skaz. Po selekcji koral jest szlifowany i polerowany. Po wypolerowaniu uzyskuje połysk szklisty (w stanie surowym koral jest matowy). Koral, tak samo jak bursztyn czy perły, zaliczany jest do kamieni szlachetnych pochodzenia organicznego.
Uwaga! Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, bezpośrednie światło słoneczne, gorącą i chlorowaną wodę, kwasy i chemikalia. Koral pod ich wpływem matowieje.
Korale wyróżniają się niezwykłym kształtem i różnorodnością kolorów i wyrazistością barw. Znanych jest ponad 2000 różnych gatunków korali, w około 350 odcieniach. Najbardziej rozpoznawalnymi są korale o barwie czerwonej, ale występują też korale o barwie białej i różowej oraz niebieskiej i czarnej.
Koral nazywany jest „kwiatem morza”. Symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Osobę noszącą obdarza mądrością, redukuje lęki, stres, pobudza twórcze myślenie oraz sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu.
Projekt: IPR.PL